Čo je Jailbreak

Jailbreak je proces odstránenia limitácií od Apple a umožňuje plný prístup k softvéru a hardvéru zariadení so systémom iOS. Toto umožňuje stiahnutie dodatočných aplikácií, rozšírení, tém, ktoré nie sú primárne dostupné v AppStore. Samozrejme, že aj po vykonaní Jailbreaku je možné plne využívať AppStore a kupovať si legálne aplikácie. Na rozdiel od toho, aby ľudia využívali Jailbreak na rozšírenie funkčnosti zariadenia, v dnešnej dobe je viac prezentovaný, ako spôsob nelegálneho sťahovania aplikácií.

Aj keď je proces odomknutia jednoduchý, často je spojený s niekoľkomesačnou prácou vývojárov a hackerov na celom svete. V súčastnosti je možné vykonať jailbreak na zariadeniach iPhone, iPad1, iPad 2, iPod Touch a AppleTV, no veľmi záleží na verzií softvéru Vášho zariadenia! Ak pre Vašu verziu iOS nieje vytvorený žiaden jailbreak, nepokúšajte sa oň, pretože môžete poškodiť Vaše zariadenie, na ktoré sa v tomto prípade takmer určite neuplatní záruka.

Ak máte povedzme najnovšiu verziu iOS a nieje zatiaľ vytvorený jailbreak, môžete využiť Downgrade na staršiu verziu, na ktorej je jailbreak možný. Na to však potrebujete SHSH zálohu pomocou softvéru TinyUmbrella.  Odporúčame vykonať zálohu vždy pri aktualizácií na novší firmvér, vyhnete sa tak zbytočným nepríjemnostiam.

Poslednou vecou je bezpečnosť. Niektoré zdroje tvrdia, že jailbreak je bezpečnostný rizikom. V minulosti bol využitá diera v iOS pre vytvorenie Jailbreaku, no tá istá diera umožňovala potencionálnym škodcom ukradnúť niektoré Vaše údaje, kliknutím na infikovaný PDF súbor. Apple a dokonca aj tvorca vtedajšieho jailbreaku tento problém odstránili. To však neznamená, že sa v budúcnosti nemôžu podobné diery objaviť znova.

Tethered vs. Untethered Jailbreak, Semi-Tethered.

Jedna z najčastejších otázok spojených s jailbreakom je: Aký je rozdiel medzi Tethered a Untethered jailbreakom ? Prečo sa až tak nehrnieme do Untethered jailbreaku ?

Tethered Jailbreak je najmenej žiadaný typ no ľudia ho stále používajú. Ak vykonáte tethered jailbreak na Vašom iOS zariadení, nebudete môcť toto reštartovať bez nutnosti počítača alebo macu. Musíte vždy vykonať tzv. tethered boot.

Untethered Jailbreak naopak umožní používať zariadenie bez žiadnych dôsledkov a samozrejme aj reštartovanie už nieje obmedzené. Je to najžiadanejšia forma jailbreaku. Spravidla sa však do verejnosti dostane ako prvý tethered jailbreak. Odporúčame počkať si ešte nejaký čas a rovno prevádzkovať túto formu.

Špeciálnou odrodou tethered jailbreaku je Semi-Tethered jailbreak. Dá sa povedať, že je to akási nadstavba tethered jailbreaku, ktorá umožní Vám reštartovať zariadenie aj bez PC/Mac no s určitými obmedzeniami. Budete môcť telefonovať, smskovať, no niektoré aplikácie nebudú jednoducho fungovať. Ešte raz pre lepšie pochopenie. Semi-Tethered jailbreak je normálny tethered jailbreak no s nainštalovaným balíčkom, ktorý umožní bootovať zariadenie s obmedzeným využitým. Potom, keď už získate prístup k PC/Mac, vykonáte tethered boot pre získanie plnej funkčnosti zariadenia.

SemiTether si doinštalujete z Cydie z repozitára TheBigBoss. Ak ho ešte nemáte, postupujte nasledovne:

  1. Otvorte Cydiu, prejdite na kartu „Manage“ a otvorte „Sources“ (Zdroje).
  2. Stlačte „Edit“, potom „Add“ a vložte odkaz http://thebigboss.org/semitether
  3. Teraz v karte „Search“ dáte vyhľadávať text SemiTether a balík nainštalujete.

Čo je SHSH blobs záloha:

SHSH blobs (Signature HaSH blobs) je podpis systému, ktorý vytvoril Apple za účelom zabránenia downgradu iOS zariadení, kvôli jailbreaku. Povedzme, že je natoľko dôležitý, že bez jeho zálohy neexistuje žiaden spôsob, ako vykonať downgrade.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *